Anadolu’da yaşamış birçok eski uygarlıktan günümüze değin ulaşan birçok bilgide, olumsuz enerjiden arınmak, daha neşeli, bolluk içinde, mutlu yaşamak adına  “Temizlik Terapisi” yapıldığını biliyoruz.

Kişisel temizlik önemlidir. Olanağımız el verdiğince günlük olarak bedenimizin kirden arındırılması, güzel koku sürülmesi, bakımının yapılması bizi rahatlatır. Temizlik Terapisinde en önemli konu, çocukluktan itibaren tuvalet temizlik alışkanlığının kazandırılmasıdır.

Küçük çiş ilk yapıldığında temiz olsa bile, hava ile temas ettikten birkaç saat sonra bakterileşmeye, içinde bedenimiz için sağlıksız mikro organizma biriktirmeye başlar. Bu bedenimiz için istenmeyen bir duruma dönüşebilir.

Bu nedenle; küçük çişten sonra duru suyla, büyük çişten sonra ise tenimizin pH’ına uygun bir temizlik ürünü ile genital bölgemizi yıkamak iyi olur (Sayfa sonunda tenimizle uyumlu iki temizlik ürünü önerisi bulunmaktadır).

Banyo yaparken son durulanma suyunun içine yarım çay kaşığı kadar gerçek kaya tuzunun eritilerek karıştırılması, olumsuz enerjiden arınmak için Anadolu’da çok eskiden beri uygulanan gelenektir.

Bir başka yaygın uygulanmış gelenek ise ; Küçük çiş ile olumsuz enerjiden arınmadır.

Geçmişte ; bakış (nazar), büyü, kem göz, kem söz, tılsım gibi eksi (-) enerji barındıran olası durumda, böyle bir enerji etkisinde olduğunu düşünen kişi küçük çişi ile arınırdı. Günümüzde bu uygulama Anadolu’nun birçok bölgesinde unutulmaya yüz tutmuş olsa bile, Almanya, Belarus, bazı Türkî Cumhuriyetleri gibi ülkelerde alternatif tıp olarak uygulanmaya devam ettiği bilinmektedir (Bakınız; Karmen Thomas, Çişteki Mucize).

Küçük çiş ile arınma ; sabah Güneş doğduktan sonra ya da öğlenden sonraki olumlu bir saatte, bir bardağın ya da kavanozun içine yapılan küçük çişten bir çay kaşığının ucuyla azıcık alınır (çay kaşığı tahta ya da plastik olmalıdır, metal çişin içindeki moleküler yapıyı bozar), bu çiş 1 çay bardağı ya da yarım çay bardağı asitli olmayan bir meyve suyunun (şeftali, kaysı, nektarin), pekmez ile yapılan şurup, çay ya da sade suyun içine karıştırılarak içilir (limon, portakal, greyfurt, gibi asitli meyve suyunun içine katılmaz!). Aynı çişten banyo yapılması da çok önemlidir. Banyo yapılırken, banyoda su kovası varsa içine bu kez 1 tatlı kaşığı (kaşık tahta ya da plastik olmalı) bu çişten karıştırılarak, son durulama suyu ile beden durulanır. Bu uygulamayı üzerinde olumsuz etki olduğunu düşünen, cin, şeytan, … gibi bilinmeyen bir varlıktan korkan kişinin ayda bir kez yapması yeterli olacaktır. Bebekte, çocukta olduğu düşünülen bakış (nazar), kem göz, kem düşünce gibi durum için, çocuğun ailesi ya da bakan kişi çocuğa çiş yaptırarak bu uygulamayı yapabilir.

Ancak sık sık nazara uğruyor, enerjinizi düşük hissediyorsanız, aşırı öfkeli, sinirli, panik atak durumunuz varsa, büyü, tılsım gibi bir etki altında olabileceğinizi düşünüyorsanız, geceleyin iyi uyuyamıyor karabasan görüyorsanız bu uygulamayı 1,2,3……7……14…….21 nci gün olarak kür şeklinde yaptığınızda faydasını görebilirsiniz.

İlk üç gün arka arkaya, sonra 7 nci gün, 14 nci gün, 21 gün bu işlemi tekrar yapmanız iyi olur. Bu uygulama eksi (-) ile artı (+) enerji dalgalanmasının uaratacağı etkiden kişiyi korumak, bu dalgalanmanın beynimiz üzerinde bıraktığı olumsuz elektriksel çakışma etkisini gidermek (duygu durum bozukluklarının  bir çoğunda) için kullanılmakta, olumlu sonuç alındığı gözlemlenmektedir. İçerken ve banyo yaparken 3 kez “üzerimdeki tüm olumsuzluk için” denmesi uygun olur. Uygulamayı gün içerisindeki olumlu saatlere denk getirmek etkisini artırır. 

Çiş ile arınmada yukarıda belirtilen ölçüde çiş kullanmak yeterlidir. Bu uygulamanın maksadı ; yoğun eksi (-) enerjinin beyinde yarattığı yoğun elektriklenmenin etkisini azaltmaktır.  Çünkü beynimizde, gökyüzündekine benzer şimşek çakar, bu durum dengelenmezse beynimizde trafo görevi yapan hücrelere yıldırım düşer, enerji akışında kesinti başlar, bu da sinir sistemini bozar. 

Daha fazla çişin bedenimize ayrıca bir katkısı olup olmadığına ilişkin birçok bilimsel araştırma devam etmektedir. 

Olumsuz enerjiden arınmak için kişisel temizlik ne denli önemliyse ev ya da yaşanılan ortam temizliği de o denli önemlidir. Bunun için;  okuyup çok iyi anlayamadığınız, yaşantınıza katkı sağlamayan enerji içerikli kitap, doküman, değişik nesne, takı, … gibi eşyayı evden ya da yaşanılan ortamdan uzaklaştırmanız mantıklı olur.

Ardından haftada bir kez evinizin / yaşanılan ortamın günlük temizliğini yaptıktan sonra, yer silme kovasının içine 1 tatlı kaşığı gerçek doğal kaya tuzunu ılık su içinde eritip karıştırın. Bununla tekrar evinizi / yaşadığınız ortamı temizleyin. Bu işlemi sizi ziyarete gelen misafiriniz gittikten sonra yaparsanız çok faydasını görürsünüz. Çünkü birlikte konuşulan olumsuz konuşmalar evinizin aurasında dalgalanmaya devam eder. Ayrıca, haftada bir kez (yaşadığınız ortama gelen giden kişinin çokluğuna göre değişir. Az gelen varsa iki haftada 1 kez yeterli olur) yine 1 çay kaşığı doğal kaya tuzunu ılık suyun içinde eritip bir şişe yardımıyla duvara serpelemeniz (spreyleme) uygun olur. Gerçek kaya tuzu eksi (-) enerjinin etkisini azaltan en iyi doğal temizleyicidir.

Genital bölgenin temizliği için doğal temizlik ürünü yapımı :

1.  Bir kalıp beyaz Hacı Şakir sabun metal olmayan kaba rendelenir. Üzerine yarım limonun suyu sıkılıp, süzülerek eklenir. Gerçek zeytinyağı, susam yağı, badem yağı, kaysı çekirdeği yağından  (varsa elinizde olan bir meyvenin çekirdek yağı olur) 1 çorba kaşığı (kaşık tahta ya da plastik olmalı) ekleyip bulamaç yapın. Kullanırken parmak uçlarınızla çok azıcık alsanız yeterli. Sıvılaştırıp bir şişede kullanmak isterseniz, içine 2-3 çorba kaşığı gliserin karıştırıp kullanabilirsiniz.

Bu öneri beden temizliği için de uygundur.

Bu öneriyi ev temizliğinde kullanmak isterseniz ; bir limonu kabuğuyla rendeleyin. Üzerine 2 su bardağı ılık su ekleyip, 2 saat bekletin. Sonra bu suyu rendelediğiniz sabuna karıştırıp bulamaç yapabilirsiniz. Bu ürünü genel amaçlı sabun şeklinde kullanabilirsiniz. Ancak çamaşır ya da bulaşık makinasında kullanılmaz!

2.  İyi kalite bebek şampuanının içine yarım limon suyunu sıkıp, süzgeçle süzüp ekleyin. Üzerine yukarıda yazılı yağdan bir tanesinden 1 çorba kaşığı (kaşık tahta ya da plastik olmalı) ekleyin.  İyice çalkalayın. Azar azar kullanın.

Açıklama 1 :  Kaya tuzu güçlü enerjiye sahiptir. Bu nedenle yattığınız ya da yaşadığınız odada tuz lambası, tuzluk şeklinde bulundurmamaya özen gösterin. Tuzun fazlası iyi olmaz. Mutfağınızda baharatlık bölümünde tutmanız yeterlidir. Tuzun yeri mutfaktır.

Açıklama 2 : Sabun içerisine limon suyu eklemek, sabunun içinde bulunan sağlıksız mikro organizmaların olumsuz etkisini azaltır.

Yaz Dönemi Olumlu /pozitif / artı  (+)  Saatleri (Ankara/Türkiye için)

06:30 – 07 : 50 arası pozitif ağırlıklı

07:50 - 08 : 50 pozitif

10 : 00 - 11 : 50 pozitif

13 : 00 – 17 : 50 arası pozitif

19 : 30 – 20 : 50 arası pozitif ağırlıklı

21 : 50 – 23 : 40 arası negatif ağırlıklı saat 

Sonrası 05 : 20’a değin negatif.

05 : 20 – 06 : 30 arası negatif ağırlıklı saat

Açıklama : Kış dönemi  saati Ekim 2024 ayında sitede yer alacaktır.