Düzgün soluk alış verişi tüm beden sağlığı için önemlidir. Düzgün soluk alıp verdiğinizde, akciğerinizden kanınıza daha fazla oksijen taşınır, kanınızın işlevselliği artar.

Youtube üzerinden kendinize uygun sağlıklı soluk alıp-verme terapisi bulabilirsiniz.

Ayrıca aşağıda önerilen soluk alıp-verme terapisi basit ve kolaydır.

Uygulama

Arkası dik bir sandalyeye sırtınız dik bir şekilde oturun.

İki elinizi iç içe geçecek şekilde birleştirin.

Bu şekilde boynunuzun arkasına, omurilik soğanının üzerine gelecek şekilde yavaşça koyun.

Bu esnada iki dirseğiniz birbirine değsin.

İki eliniz omurilik soğanınızın üzerinde iken, dirseğinizden bükülü olan iki kolunuzu iki yan tarafınıza doğru yavaş yavaş açarken yavaş yavaş da soluk almaya başlayın.

Bu şekilde içinizden yavaş yavaş 10’a kadar sayarak, soluk almış bir şekilde bekleyin. Sonra tekrar yavaş yavaş soluğunuzu vererek eski şeklinize dönün. Daha kolay yapmaya başladıkça 15, 20, 30’a dek içinizden sayabilirsiniz. Başlangıçta daha uzun süre yapmanız uygun olmaz!

Bu uygulamayı ilk başladığınızda 5 kez yapın. Sonra adım adım 10”a çıkarın. Daha fazla yapmaya ihtiyaç yoktur!

Bu terapiyi günde 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz. Terapiyi düzenli uyguladığınızda, iki akciğerinize, kalp – damar sağlığınıza, boyun, kol, sırt ve bel kasınıza çok faydası olacaktır.

Terapiyi bu şekilde uygularken, aynı anda iki bacağınızı da birbirine paralel olacak şekilde karşıya doğru uzatıp birleştirip yavaşça kaldırabilirsiniz. Bu uygulama da bacak, baldır ve bel kasınızı güçlendirecektir.

Terapi esnasında karnınızın tok olması, yemeğin üzerinden en az 1 saat geçmiş olması; mide-bağırsak çalışması, sindirim, kan şekerinin düzenlenmesi gibi işlevsellik bağlamında önemlidir.

Terapi esnasında tüm hareketlerinizi yavaş yavaş yapın. Soluğunuzu yavaş alın, yavaş bırakın. Kollarınızı ve bacaklarınızı da yavaş hareket ettirin. Bitince birden bire bırakmayın. Yaptığnız spor, hareket ne olursa olsun ani davranış spazmlara yol açabilir ve kaslarınızda dokuları etkiler. 

Spor yaparken en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi ise ; antremanlar, hareketler biter bitmez ya da koşarken su içmektir. Susamanız çok normaldir. Ancak sporunuzu yavaş yavaş sonlandırıp, 3n az 5-6 dk. dinlendikten sonra ılık su içmeniz en uygunudur. Bedeniniz çok ısınmışken,  üstüne içtiğiniz soğuk su ağzınızdaki dil papillasından tutun midenizin ve ince bağırsağınızın bile kılcal damarlarına zarar verir! Bu nedenle soğuk suyu mümkünse içmeyin!

Soluk Alıp-Vermek Terapisini-KIRAÇE yapmadan yaklaşık 1 saat önce ;

Çiğ badem, çiğ kayısı çekirdeği, çiğ yer fıstığı, çiğ fındık  + kuru siyah üzüm, kuru kiraz, kuru vişne, yaban mersini gibi bilindik üzümsü meyve karışımı yenmesi iyi olur.

Yukarıdaki kuruyemiş + meyve grubundan elinizde olandan ya da sevdiğinizden avuç içiniz dolusu yiyin. Yani çiğ kayısı çekirdeği + kuru kiraz seviyorsanız, ikisinin karışımı bir avuç dolusu olsa yeterli. Meyvenin tazesi varsa küçük bir kâse yeterlidir.