Gülmek Terapisi ; günlük yaşantımızı kolaylaştırmak amacıyla kullandığımız bir terapidir. Güldüğümüzde olumlu (artı + /pozitif) enerjimiz artar. Olumlu enerjimiz arttığında ise beynimiz bundan olumlu yönde etkilenir, bu etki düşünce sistemimizin daha işlevsel olmasına yol açar.

Gülmek Terapisi için;

* Sevdiğiniz bir güldürüyü izleyebilir,

* Sevdiğiniz bir fıkrayı okuyabilir,

* Sizi güldüren bir kişiyi, olayı, fıkrayı, anıyı yaklaşık 1 dakika boyunca aklınıza getirebilirsiniz. Burada önemli olan sizi güldüren olayı, olguyu en az bir dakika boyunca düşünmenizdir.

Gün içerisinde aklınıza geldikçe 1 dakika boyunca yüzünüzü gülümser şekilde tutmanızın bile çok faydasını görebilirsiniz. Özellikle sabah uyandığınızda bilinçli bir şekilde yüzünüzde gülme ifadesini sürdürmeniz yaşantınıza çok olumlu etki sağlayacaktır. 

Bu terapiyi yemeğe başlarken, bir kitabı ya da dokümanı okumaya başlarken, birisiyle karşılıklı konuşma yapacakken, sunum yapmadan önce, uykuya dalmadan önce düzenli tekrar ettiğinizde kendinizde meydana gelen gelişmeyi fark edebilirsiniz.

Özellikle çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırdığınızda onun üzerindeki etkisini daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Bu basit terapiyi ailenizle paylaştığınızda, yemek ortamınızın, konuşma ortamınızın daha olumlu ve eğlenceli olduğunu fark edebilirsiniz.