Bilinen tarihin hangi dönemine gidilirse gidilsin, Anadolu’nun sayısız uygarlığa beşiklik yaptığı açık, bilinen bir gerçektir. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olsa bile, Anadolu’nun birçok ilinde, ilçesinde, köyünde geçmişte yaşayan bu sayısız uygarlığın bilgeliği ve bu bilgelikten günümüze kalan birtakım öğretisi gelenek olarak sürdürülmektedir.

Kimi öğreti karşımıza terapi (method / öğretinin uygulama süreci), kimi öğreti karşımıza tedavi, kimi öğreti karşımıza ilaç olarak çıkmaktadır.

Tedavi, terapi ve ilaç alanında Koca Karia Uygarlığının yeri ayrıdır. Koca Karia toplumunda ilerleyen kendi kendini iyileştirme öğretisinin (özgönenç / naturopati) kuşaktan kuşağa aktarılarak, günümüze ulaşan birçok anlatımı bulunmaktadır.

Uzun süren araştırma neticesinde ; Anadolu’da kullanılmaya devam eden ancak unutulmaya yüz tutmuş birtakım terapiyi, bitkisel karışım tavsiyesini, günümüzün gerçekliğine uyumlanmış ve bağdaştırılmış şekilde “Terapi” başlığı altında sizinle paylaşıyoruz.

Bu sayfanın yazarı olarak burada yazılan önerilerin bizzat uygulayıcısıyım. Teşhisi konulamayan çok ağır bir travmatik beyin rahatsızlığı geçirdim ve bu rahatsızlığa bağlı tüm diğer rahatsızlıklarımdan kurtulmak için çok çaba verdim.  Şu an kendimi çok daha iyi ve sağlıklı bulduğum için sayfayı benim gibi çok acı çeken insanların acısını biraz olsun dindirmek ve iyileşmelerinin tamamıyla bilinçli beslenmelerine, enerjilerini yüksek tutmalarına bağlı olduğunu onlara bildirmek istedim. Burada sizlerle paylaşmış olduğum tüm terapileri uygulayarak  2,5 yıl gibi bir sürede iyileşebildim.

İyileşme sürecimde ; sabah uyanır uyanmaz olumlu müzik açmam,  Temizlik, Gülme, Teşekkür Terapileri ile Beslenme Terapisini birebir ve çok disiplinli bir şekilde uygulamam çok önemli rol oynadı. Çok yararı olan birkaç özel bitki çeşidi de kullandım. Ancak onların içeriği, dozlanması ve uygulanması bitkisel ilaca girdiği için burada paylaşmıyorum.

Çocukluğumdan beri bilimsel çalışmalara olan kişisel merakım, mesleğim icabı yapmış olduğum araştırmalardan ötürü Türkiye’deki ve Dünya’daki bilimsel çalışmaların birçoğuna vakıf oluşum, aileden geleneksel olarak bitkilerle tedaviyi bilen (Fitoterapist) ve eğitimli Naturopat ve Mineral Terapist oluşumun iyileşmemde ve bu sayfayı oluşturmamda çok büyük etkisi ve katkısı bulunmaktadır.

Yaşantınızı en güzele çevirmenin “Yaşantınızdaki Başrol Oyuncusu” olarak yalnızca sizin elinizde olduğunu bir kez daha anımsatmak istiyorum.  

Sevgiyle, ilgiyle, keyifle ve gülümseyerek okuyun!

Senanperia